Юбилеен 80-ти плувен маратон „Галата-Варна“

• АКТУАЛНО СПОРТ
  • 03.08.2020 г.

Йордан Янчев - ПК „Сандански“, и Василики Кадоглу - ПК „Астери-Варна“, са победителите в 80-то издание на плувния маратон Галата – Варна, който се проведе на 2-ри август 2020г.

В проявата стартираха 221 участници, от които 198 финишираха в контролното време. Организатори на спортното събитие са Община Варна, Военноморските сили и ПСК „Черно море“. В церемонията по награждаване участваха кметът на Варна Иван Портних, министърът на младежта и спорта Красен Кралев, контраадмирал Кирил Михайлов - командир на ВМС, Стоян Пасев - областен управител на Варна, Петър Стойчев – световен шампион по плуване и др.

Първенецът при мъжете Йордан Янчев (53,37 мин.) и лидерката при нежния пол Василики Кадоглу (61,13 мин.) са от новата вълна таланти в БГ плуването. 18 годишният Янчев от Сандански е 7-ми на световното по плуване за юноши в Будапеща през 2019 г. в дисциплината 400 м свободен стил. Участник е на младежките олимпийски игри в Аржентина през 2018 г.

Състезателката на варненския КПС „Астери“ - Василики Кадоглу печели маратона Галата – Варна за трети път. За първи път го преплува през 2016 г. А само преди седмица спечели още един маратон в Бургас.

Втори при мъжете е Радостин Кръстев (55,52, ПК „Сандански“), следван от: Георги Колев – 57,04, Борис Андреев – 57,08, Георги Цурев – 57,18 и Никола Съботинов – 57,40. При дамите след Кадоглу от второ до шесто място финишираха: Ева Христова – Астери, 68,13; Петя Бонева – 69,13, Астери; Гергана Стоянова – 1,10.14; София Найденова – 1,10.18 и Мануела Николова – 1,10.43.

Победителите получиха парични награди от по 1200 лв. Останалите призове бяха: ІІ място – 800 лв.; ІІІ място – 600 лв.; ІV място – 500 лв.; V място – 400 лв.; VІ място – 300 лв. Общият награден фонд е 12 000 лв., от тях 9000 лв. бяха раздадени под формата на парични премии.

Тази годината за първи път в историята на плувния маратон Галата – Варна състезателите финишираха на офицерския плаж, а не на втора буна. Главен съдия на маратона бе Вили Цеков, а главен съдия по море - кап. I ранг Камен Кукуров.

Състезанието премина при перфектна организация, с помощта на десетки доброволци, на които организаторите изказват огромна благодарност.